Jak zapobiegać awariom instalacji elektrycznych

Jak zapobiegać awariom sieci elektrycznej?

Dobrą informacją jest fakt, że w dobrze wykonanej i użytkowanej instalacji elektrycznej bardzo rzadko dochodzi do jakichkolwiek tzw. "problemów z prądem". Porządnie i wg. norm położona instalacja elektryczna umie się odwdzięczyć po stokroć. Co zrobić, aby tak się stało? Może to trywialne, ale poprostu warto zainwestować "w dobrego elektryka". Często bardzo dobrą taktyką jest szukanie wśród znajomych, dzisiaj coraz częściej sięganie do sprawdzonych opinii w internecie. Dobrze pytać o uprawnienia elektryczne, ich aktualność, oraz czy osoba zajmuje się tylko "elektryką", czy czymś jeszcze. Dobry elektryk nie będzie imał się wielu zajęć, bo poprostu - ma wystarczająco dużo pracy w wąskiej specjalizacji, jaką wykonuje.

Nieprawidłowe użytkowanie instalacji elektrycznej.

Do pierwszej grupy zaliczyć można, pobieranie zbyt dużego prądu poprzez wkręcanie w gniazda bezpiecznikowe - bezpieczników niedostosowanych wartością prądu znamionowego do instalacji elektrycznej, którą mają chronić. Kolejną przyczyną, bardziej pośrednią jest zły stan budynku - wilgoć, zalania, oraz zły stan osprzętu elektrycznego oraz sprzętu domowego elektrycznego. Mowa o wypalonych wtyczkach, gniazdach elektrycznych, wyłącznikach. To właśnie miejsca połączeń elektrycznych między innymi takie, jak te wymienione są przyczyną upaleń instalacji elektrycznej.

Innymi rzeczami o których nie rzadko zapominamy, to przypilnowanie firmy elektrycznej, lub sporządzenie samemu dokładnego opisu rozdzielni elektrycznej, co bardzo ułatwia w późniejszym czasie eksploatację, ale i elektrykowi przyjeżdżającemi do awarii instalacji elektrycznej. Temat ten jest często zaniedbany, ponieważ wykonywany jest w ostatniej fazie wykonywania instalacji elektrycznej, kiedy już często każdemu - zarówno właścicielowi, jak i wykonawcy zaczyna się spieszyć i pomija się pewne - w teorii - mniej ważne sprawy.

Każda awaria jest do naprawienia - pod jednym warunkiem.

Każdy rodzaj awarii elektrycznej doświadczony elektryk jest w stanie naprawić, jednak pod jednym warunkiem. Musi mieć dostęp do miejsc łączeń przewodów w instalacji elektrycznej. Takie miejsca to nie tylko rozdzielnia elektryczna, ale i gniazdka, wyłączniki, a przede wszystkim wszelako pojęte puszki łączeniowe instalowane w ścianach. Problem ten potęgowany jest przez elektryków chcący zaoszczędzić na przewodach, deweloperów tworzących nieprzemyślane instalacje, ale również użytkowników i właścicieli instalacji, często myślących o łatwym remoncie i przesuwaniu gniazdek czy lamp, nie pasujących do zagospodarowania wewnętrznego pomieszczeń. Tego typu prace można wykonać, lecz trzeba to zrobić w sposób przemyślany.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Dużo rozsądniej wydać więcej pieniędzy na lepszą - bardziej rozbudowaną, z lepszych materiałów etc. - instalację elektryczną tworząc ją, lub remontując, niż wydawać kolejne zarobione pieniądze na wizyty elektryka i kolejne naprawy. Wszystko zależne jest od sytuacji materialnej właściciela, jednak dużo lepiej zainwestować raz w instalację elektryczną, nawet jej częściową modernizację, niż wydawać pieniądze na reperacje starej, nieserwisowanej, popalonej instalacji, niedostosowanej do wzrastających potrzeb użytkowników.

Artykuł ma charakter poglądowy i nie może być traktowany jako źródło wiedzy wykorzystywane do rzeczywistych napraw czy prac przy prądzie elektrycznym, ani wniosków teoretycznych mogących prowadzić do błędnych decyzji. Ponadto upomina się, że wszelkie prace związane z prądem elektrycznym, oraz wszelako pojętą instalacją elektryczną, powinny wykonywać osoby do tego uprawnione, z odpowiednim wykształceniem kierunkowym, wiedzą i zaświadczeniami.